19. RELAY RUN IMF AROUND IMF OF EUROPE IS FINISHED

As planned, on July 11th. Relay Run of the disabled people came to Nova Gorica, Slovenia.
The start took place on 3 July in Opatja, Croatia. The whole route of 600 kilometers was divided into 9 stages and ran through the towns of Labin, Pula, Rovinj and Poreć in Croatia, Izola in Slovenia, Muggia, Venice and Grado in Italy. The final stage ended in Nova Gorica, Slovenia.
Out of the planned 300 kilometers, for safety reasons we run only 270 kilometers. Mostly it was running around the peninsula of Istria, filled with tourists.
We have been running through Italy in 2002, 2003, 2011 and 2012, and every time, and now, nice Italian police officers are watching over our security.
After the daily portion of the run, participants rested on the Adriatic camps, and also visited the cities of Pula, Rovinj, and especially Venice.
The ceremonial end of the relay took place in Nova Gorica, where the mayor congratulated participants on their success and perseverance.
In the relay run took part 8 teams from the Czech Republic, Poland, Romania and Ukraine took, totaling 72 people.
The relay was completely prepared and led for the 19th time by Jerzy Chrabecki, under the aegis of the organization “Integrative Meetings of Friends” from Austria.

19th Relay Run of disabled people across Europe

We invite you to participate.

19. RELAY RUN IMF 2017
Croatia – Italy – Slovenia
Opatia – Pula – Venice – Grado – Nova Gorica
3–11.07.2017

02.07 (Sun.)  –  Coming to Opatia – Croatia
03.07 (Mon.) – Stage 1. Opatia (HR) –  Labin 51/46 km
04.07 (The.)   – Stage 2.  Labin – Pula 55/42 km
05.07 (Wed.)  – Stage3.  Pula – Rovinj 39/35 km
06.07 (Thu.)   – Stage 4. Rovinj – Poreć 36/35 km
07.07 (Fr.)      – Stage 5. Poreć – Izola (SLO) 56/28 km
08.07 (So.) – Etap 6. Izola – Muggia (I) 26/14 km
09.07(Sun.)   – Stage 7. Muggia – Venezia 156/46 km
10.07 (Mon.)  – Stage 8. Venice – Grado 121/15 km
11.07 (The.)   – Stage 9. Grado – Nova Gorica (SLO) 60/38 km
Total km: 600/300
12.07 (Wed.)   – Departure after breakfast

> MAPA_RR19_2017 <

OFFICIAL RESULTS OF 56th DECATHLON IMF. KRAKÒW 2016

TEAMS

Stars 5000 pts and more: nobody
Champions 4000 – 4999 pts:
nobody
Masters 3000 – 3999 pts:
nobody
Sportsmen Class 2000 – 2999 pts:

  1. Racaciuni                 Romania        2938 pts
  2. Widuchowa 1           Poland           2936 ,,
  3. DPS Łyszkowice     Poland           2826 ,,
  4. Kharkiv                    Ukraine          2756 ,,
  5. Widuchowa 2           Poland           2754 ,,
  6. Zsira                         Hungary         2680 ,,
  7. Filipesti                    Romania        2653 ,,
  8. WTZ Łyszkowice     Poland           2490 ,,
  9. Tuchořice                Czech Rep.   2409 ,,
  10. Ślesin                       Poland           2408 ,,
  11. WTZ Kr. Jadwiga     Poland           2406 ,,
  12. Wadowice                Poland            2366 ,,
  13. Lviv                          Ukraine          2198 ,,
  14. Izdebnik                   Poland           2160 ,,
  15. Nidzica                     Poland           2147 ,,
  16. Ungureni                  Romania       2134 ,,
  17. Napiwoda                 Poland          2100 ,,
  18. Proszowice              Poland          2018 ,,

Pretenders Class up to 1999 pts:

  1. Odessa                    Ukraina         1941 pts
  2. Kalisz                       Poland          1938 ,,
  3. DPS Hutnicze         Poland          1921 ,,
  4. Wola Zacharisz.      Poland          1693 ,,

INDIVIDUAL

♦ – ladies
MAGNIFICENT (800 & more points) nobody
EXCELLENT (799 – 750 points): nobody
SUPER STAR (749 – 700 points): nobody
STAR (699 – 650 points): nobody
SUPER CHAMPION (649 – 600 pts):

  1. Dudnik Siergiej                     Kharkiv               Ukraina              623 pts
  2. Dan Lucian                           Filipesti               Romania           612 ,,
  3. Wysokiński Sebastian          Widuchowa        Poland              601 ,,

CHAMPION (599 – 550 pts)

  1. Marzyski Arkadiusz               Łyszkowice         Poland                580 pts
  2. Béla Sándor                          Zsira                    Hungary              575 ,,
  3. Masztaler Aleksandra           Widuchowa         Poland                573 ,,
  4. Zoltan Szili                             Zsira                   Ungarn                564 ,,
  5. Jastrzębski Kamil                 Ślesin                  Poland                562 ,,
  6. Krzykowski Jarosław            Nidzica                Poland                554 ,,

SUPER MASTER (549 – 500 pts)

  1. Podolinsky Ondřej                Tuchořice            Czech Rep.         537 ,,
  2. Nowak Jan                            Łyszkowice         Poland                 531 ,,
  3. Benescu Gabriel                   Racaciuni            Romania             528 ,,
  4. Wrzesińska Andżelika          Widuchowa         Poland                525 ,,
  5. Merczyński Zbigniew             Łyszkowice         Poland                524 ,,
  6. Timaru Cristinel                     Vermesti             Romania             522 ,,
  7. Chrabecki Ismena                 Vienna                 Austria                517 ,,
  8. Kaberow Mateusz                 Widuchowa         Poland                516 ,,
  9. Jastrzębski Dawid                 Ślesin                  Poland                514 ,,
  10. Wrona Artur                           Kraków               Poland                512 ,,
  11. Towarek Bogdan                    Kraków               Poland                509 ,,
  12. Dherasim Daniel                    Filipesti               Romania             508 ,,
  13. Pushkar Wolodia                   Kharkiv                Ukraina               502 ,,
  14. Prochor Dimitrij                      Kharkiv                Ukraina              501 ,,

MASTER (499 – 450 pts)

  1. Udakhina Maria                       Kharkiv                Ukraina              495 pts
  2. Michalczyk Darek                   Kraków                Poland               494 ,,
  3. Kowalczyk Andrzej                 Ślesin                  Poland               493 ,,
  4. Kłos Aleksandra                      Widuchowa        Poland               490 ,,
  5. Grigoriu Cristinel                     Racaciuni           Romania            488 ,,
  6. Cosma-Platon Sandor            Racaciuni           Romania            484 ,,
  7. Strojek Patryk                          Proszowice        Poland               483 ,,
  8. Misztal Martyna                       Widuchowa         Poland               480 ,,
  9. Zota Florian                             Petricica              Romania            479 ,,
  10. Luzarowski Włodzimierz        Wadowicw           Poland               478 ,,
  11. Ruja Ferenc                            Racaciuni             Romania           473 ,,
  12. Rojek Maria                              Izdebnik               Poland              469 ,,
  13. Lepedat Eszter                        Raccaiuni            Romania            468 ,,
  14. Pluta Łukasz                            Proszowice         Poland               467 ,,
  15. Garapko Lisa                            Lviv                     Ukraina              463 ,,
  16. Nichifor Ion                                Racaciuni           Romania           461 ,,
  17. Banasiak Karolina                    Widuchowa         Poland               458 ,,
  18. Matuła Filip                               Kraków                 Poland               456 ,,
  19. Soltys Roman                          Lviv                      Ukraina              452 ,,
  20. Ovidiu Dahaila                          Ungureni             Romania            451 ,,
  21. Timaru Cristinel                        Vermesti             Romania            450 ,,

PRETENDENT (449 – 400 points)

  1. Misztal Natalia                        Widuchowa         Poland                442 pts
  2. Szura Jacek                           Łyszkowice         Poland                438 ,,
  3. Czajecki Wiesław                   Łyszkowice         Poland               437 ,,
  4. Kusowski Dawid                     Kraków               Poland                435 ,,
  5. Pyrek Rafał                             Wadowice            Poland              434 ,,
  6. Radwan Zbigniew                    Wadowice           Poland              433 ,,
  7. Kusy-Kłos Anna                       Widuchowa         Poland              432 ,,
  8. Chaładyn Anna                        Kalisz                   Poland              431 ,,
  9. Chiriac Geanina                       Filipesti              Romania             430 ,,
  10. Kaleja Josef                             Tuchořice          Czech R.             420 ,,
  11. Scuturici Marian                       Ungureni            Romania             417 ,,
  12. Mielcarek Roman                     Łyszkowice        Poland                413 ,, Wheel chair
  13. Wilk Grzegorz                          Łyszkowice       Poland                 407 ,,
  14. Krzyś Urszula                          Izdebnik             Poland                 406 ,,
  15. Gnircusor Lucian                     Ungureni            Romania              405 ,,
  16. Ċwiertnia Marian                      Wadowice         Poland                 404 ,,
  17. Nagy Rita                                  Zsira                  Hungary              403 ,,
  18. Konwerski Arkadiusz                Napiwoda         Poland                 402 ,,

SUPER SPORTSMEN (399 – 350 points)

  1. Chirichen Elena                        Filipesti              Romania             399 pts
  2. Grudnik Wiesława                    W. Zachariasz.  Poland                398 ,,
  3. Kłos Karolina                            Widuchowa       Poland                397 ,,
  4. Chmielewska Anna                  Napiwoda           Poland                396 ,,
  5. Nanhardtova Ivana                   Tuchořice           Czech Rep.        395 ,,
  6. Kovačs István                           Zsira                  Hungary             393 ,,
  7. Wójcik Piotr                              Kraków              Poland                388 ,,
  8. Suchorukow Artion                   Odessa             Ukraina               385 ,,
  9. Dombrava Daniel                     Filipesti              Romania             381 ,,
  10. Balaź Eliaš                               Tuchořice          Czech Rep.         380 ,,
  11. Rózsa Irén                                Zsira                  Hungary              379 ,,
  12. Kaday Jurij                                Lviv                    Ukraina               376 ,,
  13. Sękowski Mirosław                   Napiwoda          Poland                 375 ,,
  14. Dandášova Jitka                       Tuchořice          Czech Rep.         374 ,,
  15. Grudnik Wiesława                    W. Zachariasz.  Poland                373 ,,
  16. Seredyńska Małgorzata           Łyszkowice         Poland                372 ,,
  17. Gajos Paweł                            W. Zachariasz.    Poland                371 ,,
  18. Vranceanu Carmen                  Ungureni             Romania             369 ,,
  19. Trojańska Małgorzata               Izdebnik              Poland                366 ,,
  20. Comanescu Lucian                  Ungureni             Romania             365 ,,
  21. Gyongyosi Erześbet                 Zsira                    Hungary             364 ,,
  22. Hajdziony Wiesław                   Kalisz                  Poland                362 ,,
  23. Kowalczyk Piotr                        Ślesin                  Poland                361 ,,
  24. Łagowska Marta                        Kraków               Poland                357 ,,
  25. Daniec Joanna                          Kraków               Poland                356 ,,
  26. Biernacka Bożena                     Napiwoda           Poland                355 ,,
  27. Doniec Anna                              W. Zachariasz. Poland                  353 ,,
  28. Bylica Anna                               Izdebnik             Poland                  352 ,,

SPORTSMEN (349 – 300 points)

  1. Skórka Kamil                              Kraków             Poland                 349 pts
  2. Marzec Marcin                            Proszowice      Poland                 345 ,,
  3. Filatov Jurij                                  Odessa            Ukraina                343 ,,
  4. Miroszniczenko Anatoli               Kharikv             Ukraina                341 ,,
  5. Buczko Tomasz                          Kraków             Poland                 340 ,,
  6. Shestakovskaja Olga                  Odessa             Ukraina               339 ,,
  7. Rojek Paweł                                Łyszkowice       Poland                336 ,,
  8. Paliwoda Klaudia                         Kraków             Poland                335 ,,
  9. Sułkowska Halina                        Izdebnik             Poland                334 ,,
  10. Gałka Marcin                               Nidzica               Poland                331 ,,
  11. Kaday Halina                               Lviv                     Ukraina              325 ,,
  12. Siemiątkowska Dominika           Napiwoda           Poland                324 ,,
  13. Soból Marek                                Kraków               Poland                322 ,,
  14. Kruczek Wiesław                       W. Zachariasz.    Poland                321 ,,
  15. Ciucur Adriana                            Filipesti                Romania            318 ,,
  16. Uhrin Oksana                              Lviv                     Ukraina               313 ,,
  17. Landenburska Magda.                Kalisz                  Poland                312 ,,
  18. Gojniak Grzegorz                        Kraków               Poland                310 ,,
  19. Grzesiak Sylwia                           Kalisz                 Poland                309 ,,
  20. Korzeniowski Kazimierz              Wadowice         Poland                 308 ,,
  21. Jurczenko Roman                       Odessa              Ukraina               307 ,,
  22. Wawro Iwona                               Wadowice          Poland                306 ,,
  23. Rzepczyńska Ewa                      Nidzica               Poland                304 ,,
  24. Hanousek Čestimir                     Tuchořice            Czech Rep.       302 ,,

CANDIDATE (299 – 200 points)

  1. Pogriebnoj Siergiej                      Kharkiv               Ukraina               294 ,,
  2. Shkuropat Svietlana                    Odessa              Ukraina               291 ,,
  3. Grochola Sylwester                     Kraków               Poland               286 ,,
  4. Szaluś Łukasz                             Kraków               Poland               281 ,,
  5. Domian Łukasz                            Nidzica               Poland               278 ,,
  6. Danilou Dimitri                             Odessa               Ukraina              274 ,,
  7. Duda Alina                                    Proszowice        Poland               272 ,,
  8. Tkacz Roman                              Lviv                     Ukraina              265 ,,
  9. Paleta Anna                                  Kraków               Poland               261 ,, L
  10. Olszaniecka Katarzyna                Nidzica               Poland               257 ,,
  11. Skoniecka Jolanta                         Napiwoda           Poland               255 ,,
  12. Rojek Justyna                                Proszowice       Poland               253 ,,
  13. Smolich Jerzy                                Ślesin                Poland               251 ,,
  14. Kubisztal Michalina                        Izdebnik             Poland               231 ,,
  15. Janicka Beata                                Ślesina              Poland               216 ,,
  16. Jakubowska Magdalena                Kalisz                Poland               210 ,,
  17. Werner Małgorzata                        Kraków             Poland                202 ,,

CADET (199 – 100 points)

  1. Nowak Iwona                                 Proszowice         Poland              198 ,,
  2. Grudnik Wiesława                         W. Zachariasz.    Poland              148 ,,

BEGINNER (010 – 099 points): nobody